Світовий ринок енергетики зможе досягти мережевого паритету вже у найближчі 5 років
Завдяки тому, що в останні роки собівартість «зелених» технологій значно знизилася, в багатьох частинах світу альтернативна енергетика склала гідну конкуренцію традиційним видам палива. Аналітики вважають, що навіть зниження цін на викопні види палива не надасть їм перевагу перед «зеленою» енергетикою, особливо сонячною. То ж вже у найближчі 5 років світовий ринок енергетики зможе досягти мережевого паритету, повідомляє Український Біопаливний Портал.
Протягом кількох останніх років на частку альтернативних джерел енергії припало більше 50% всіх інвестицій в генерацію електроенергії, а загальна сума капіталовкладень в альтернативну енергетику склала в середньому $260 млрд щорічно протягом п'яти останніх років. Це призвело до того, що вартість сонячної електроенергії впала на 80% порівняно з 2008 роком, а обсяг вітроенергетиці став у 15 разів більше, ніж в 90-ті роки минулого століття.
Та й ситуація на ринку традиційного палива «показує себе» не найкращим чином. Зокрема, аналітики Deutsche Bank зазначають, що традиційні джерела програють альтернативним своєю вартістю. Так, середньомісячна ціна на природний газ, що є основною сировиною при виробленні електроенергії, за останні 10 років впала на 86%, а тарифи на електрику зросли на 20%.
Враховуючи всі ці та інші фактори, багато країн заявили про необхідність досягнення так званого «мережевого паритету» за рахунок збільшення сонячних потужностей.
Приміром, Китай, що виробляє близько 70% електроенергії за допомогою вугілля, заявив про курс на збільшення фотоелектричних потужностей і вже минулого року знизив видобуток вугілля на 3%.
Аналітики вважають, що найближчим часом рівень бездотаційних витрати на виробництво сонячної електроенергії складе близько 0,08 - 0,13 долара, що на 30-40 відсотків нижче роздрібної ціни на більшості ринків світу. У місцях, де виробництво електроенергії залежить від видобутку вугілля, співвідношення вартості «традиційного» кіловата до «сонячного» за чотири роки знизилося з рівня 7:1 до 2:1, і в найближчі 18 місяців досягне паритету, оскільки вартість сонячних панелей продовжує знижуватися. У найближчі 5 років падіння цін на подібні системи може досягти 40%.